Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

FAQ

Strona w budowie.

 

1. ILE MAM WYSIAĆ NASION TRAWY 100 m2?

Zazwyczaj mieszanek traw przy zakładaniu nowego trawnika musimy wysiać nie mniej niż 1 kg na 25 - 30 m2. Jeśli jest to dosiewka zazwyczaj wystarczy 0,5 kg na 25 - 30 m2.

 

2.  DLACZEGO HORTENSJA NIE KWITNIE? 

Hortensja ogrodowa najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, osłoniętych przed wiatrem, o wysokiej wilgotności powietrza. Roślina ta ma jednak spore wymagania glebowe. Należy zapewnić jej żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże. Nie toleruje ciężkich i gliniastych gleb. Zbyt zasadowy odczyn gleby może przyczynić się do nie kwitnienia rośliny, słabego rozwoju rośliny, dodatkowo jeśli liście hortensji żółkną, jest to tzw. chloroza liści. Aby zapewnić hortensjom najlepsze warunki do hortensji polecane są nawozy do hortensji. Od sierpnia do października – raz w miesiącu – warto wykonać jesienne nawożenie hortensji.

 

3. DLACZEGO BRĄZOWIEJĄ IGŁY ROŚLIN IGLASTYCH?

Jeśli Twój iglak choruje, powodów takiej sytuacji może być całe mnóstwo. Najprawdopodobniej jednak zaatakowały go szkodniki lub jest on nieodpowiednio pielęgnowany. Jak rozpoznać pierwsze objawy, że coś jest nie tak? Spokojnie, z pewnością szybko przyuważysz opadanie lub brązowienie igieł, przebarwienia czy zniekształcenia pędów. Zabiegi ochronne, które przydadzą się każdemu drzewku to oprysk preparatem o działaniu kontaktowym. Wykonujemy go zawsze wiosną. Oprysk przeprowadzamy przy pomocy specjalnego spryskiwacza, uważając by preparat dotarł również pomiędzy gałęzie, a nie jedynie na zewnętrzne części roślin. Brązowienie igieł może być oznaką chorób, ale nie tylko. Może występować także pod wpływem zimowych chłodów lub niedoboru wilgoci. Iglaki z naturalnych powodów brązowieją szczególnie zimą.
Jeżeli pod koniec maja nie ma już śladów zbrązowienia igieł i łusek, nie musimy się martwić. Zjawisko to jest powszechnie występujące u cyprysików, tui i innych. Nasz iglak może brązowieć, jeśli podłoże na którym rośnie nie jest wystarczająco wypełnione składnikami pokarmowymi. To właśnie na glebach jałowych najczęściej obserwuje się zmiany w ubarwieniu roślin. Aby wszystko było w porządku, pierwsze nawożenie należy rozpocząć już wczesną wiosną.

 

4. JAK POZBYĆ SIĘ MCHU?

Mech potrafi zasiedlić niemal każde środowisko. Na trawnikach występuje, gdy ma sprzyjające warunki do rozwoju, np. gdy trawa jest niedożywiona, krótko przystrzyżona albo gleba ma słaby drenaż.

Rozprzestrzeniający się mech nie wygląda estetycznie. Ponadto wpływa negatywnie na rozwój trawy i innych roślin. Wrasta głęboko w ziemię i osłabia ich pędy. Ponadto ogranicza im dostęp do światła słonecznego, wody i wartościowych substancji odżywczych. Mech w ogrodzie lub na działce często przyprawia właścicieli o ból głowy. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zlikwidowanie problemu. Powierzchnię, na której pojawił się mech w ogrodzie, dokładnie spryskaj specjalnym nawozem do trawników służącym do usuwania mchu. Następnie odczekaj około 7 dni, aby środek na mech dokładnie wniknął w jego komórki, powodując ich rozpad oraz obumarcie.

Niekiedy jednorazowy oprysk na mech może nie wystarczyć. Dlatego na trawniku, na którym pojawił się mech, zaleca się systematycznie, tj. co kilka tygodni, stosowanie specjalnych herbicydów z siarczanem żelaza. To składnik, który zwalcza mech i osłabia jego wzrost. Regularne nawożenie trawnika preparatami tego typu likwiduje mech i zapobiega jego pojawianiu się w przyszłości.

Jak pozbyć się mchu z trawnika za pomocą preparatów z siarczanem żelaza? Najprostszym sposobem jest wykonanie oprysku wodnym roztworem tej substancji, ale równie skuteczną metodą jest posypanie trawnika sproszkowaną formą preparatu, a następnie polanie go wodą. Pamiętaj, aby przed użyciem środka wykosić trawę, co umożliwi lepsze dotarcie składników do mchu rozwijającego się przy podłożu. Staraj się też nie dopuścić do kontaktu nawozu z kamiennymi albo betonowymi elementami architektury ogrodowej, ponieważ preparat może tworzyć na nich rdzawe, trudne do usunięcia plamy. Kolejną skuteczną metodą jest wapnowanie. Jak ją wykonać? Otóż najpierw sprawdź kwasowość podłoża. Jeśli jest niższa niż pH 6,0, wykonaj wapnowanie np. nawozem z dolomitem, który odkwasi glebę. Rozsyp go na powierzchni i podlej niewielkim strumieniem wody.

 

5. JAK NAWOZIĆ TRAWNIK?

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są nawozy w granulkach. Produkt w tej formie łatwiej rozprowadzić. Zanim rozsypiesz nawóz, musisz odpowiednio przygotować podłoże.

Przed samym nawożeniem warto przeprowadzić aerację, czyli napowietrzanie gruntu oraz dobrze wygrabić obszar. Skoś nisko trawę, ponieważ jeśli źdźbła będą za długie, granulki mogą się przyklejać. Następnie musisz dobrać odpowiednią ilości nawozu do powierzchni trawnika. Tylko wtedy unikniesz sytuacji, w której w jednym miejscu, trawa będzie gęstsza i soczyście zielona, a w drugiej wyblakła i mniej zwarta. Istotne jest tutaj także zapoznanie się z zaleceniami producenta.

Należy tu zaznaczyć, że do nawożenia bardzo często wykorzystuje się specjalne siewniki – szczególnie na większych obszarach. W przypadku małych powierzchni najpopularniejszą metodą nawożenia jest metoda na krzyż – najpierw nawozi się w poprzek, a później wzdłuż trawnika. Po zakończeniu nawożenia warto również podlać trawnik – dzięki temu granulki się rozpuszczą. Zwróć uwagę, że dopiero po rozpuszczeniu produktu, trawa będzie mogła pobrać odpowiednią ilość składników odżywczych.

pixel